Anasayfa Tıbbi Birimler Çocuk Cerrahisi İnguinal Herni (Fıtık)
İnguinal Herni (Fıtık)

İnguinal Herni (Fıtık)

Kasık Fıtığı Nedir?

Karın boşluğunda bulunan organların kasık kanalında bulunan doğumsal bir açıklı nedeniyle dışarıya çıkmasına denir. Zamanında müdahale edilmediğinde ölüme bile neden olabilmektedir. Daha çok prematüre doğumlar veya kilosu düşük bebeklerde daha çok görülmektedir. Normal bebeklerin %1-3’ünde görülürken, prematüre doğumlarda ise bu oran 10 kat artmaktadır.

Çocuklarda Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Çocuk ağlarken, gülerken, öksürürken kasık bölgesinde şişkinlik veya çıkıklık olur. Anne bebeğin altını değiştirirken fark edilebilmektedir. Elle muayenede fıtık anlaşılabilir. Daha küçük fıtıklar ise ultrason ile görülebilir. Yapılacak ultrason ile herniye (fıtık) neden olan organ tespit edilir.

Çocuklardı Fıtık Tedavisi

Çocuklukta görülen kasık fıtığı kendiliğinden kaybolmaz. Tanı konulduktan sonra mutlaka ameliyat ile onarılmalıdır. Çocuklardaki fıtığın tedavisi yetişkinlerdekine göre daha hassastır. Çocuklarda dokular küçük ve narin, testise giden damarların ve sperm kanalının çok ince olduğu için ameliyat çok hassastır. Ameliyatta bir yaş sınırı olmaz. Ameliyatlar açık veya kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılabilir. Açık ameliyat kasık bölgesinden küçük bir kesi açılarak yapılırken, laparoskopi ise göbekten küçük bir kesi açılıp kamera yardımı ile karın içi görüntülenip operasyon gerçekleştirilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Kasık fıtığı tanısı konulduktan sonra en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Çocuğun yaşı ameliyat için bir engel değildir. Özellikle de fıtık içine giren bağırsağın boğulması durumu varsa ameliyat ivedilikle yapılmalıdır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kasık fıtığı ameliyat edilmediği zaman organ kaybına neden olabilmektedir. Özellikle fıtığa giren bağırsağın boğulması gibi durumlarda acilen ameliyat edilmelidir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Kısırlığa Yol Açar Mı?

Kasık fıtığında tedavi ertelenirse testisler bu durumdan zarar görebilir. Oluşacak fıtık boğulması, testislere ait damarlara baskı yapıp yumurtanın gelişmesini bozabilir, kanlanmasını etkiler, gangrene neden olup testis kaybına yol açabilir. Bu tür bir riskle karşılaşmamak için deneyimli bir cerrah tarafından yapılması gerekir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tekrarlar Mı?

Operasyonu yapan cerrahın deneyimine bağlı olarak değişir. Başarılı bir operasyon sonrası fıtığın tekrarlama oranı çok düşüktür. Ancak tek taraflı fıtık sonrası öbür kasıkta da fıtık çıkma ihtimali vardır.

Çocuk Cerrahisi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Çocuk Cerrahisi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Çocuk Cerrahisi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Cerrahisi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler