Anasayfa Tıbbi Birimler Onkolojik Cerrahi Pankreas Kanseri
Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri

Pankreas organının herhangi bir bölümünde çoğalma eğiliminde bulunan kötü huylu kitlelere pankreas kanseri adı verilmektedir. Pankreasta meydana gelen kanserler, organın bütün bölgelerinde gelişebiliyor ve en çok da baş kısmında yayılma gösteriyor. Pankreas kanseri türleri içerisinde karşımıza en çok çıkanı adenokanserdir. Adenokanser, kökünü agresif hücrelerden aldığından ötürü hızlıca ilerleyebilir ve çevre dokular üzerinde metastaz yapabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanseri tedavisine başlarken öncelikle tümörün hangi evrede olduğu, komşu doku ve organlarla ilişkisinin ne seviyede olduğu, koşu durumdaki damarlara ya da uzak organlara yayılıp yayılmadığı tespit edilir. Ne yazık ki ilerleyen evrelerdeki tümörlerde cerrahi metotlar uygulanamaz. Bu vakalarda kemoterapi aracılığı hastanın yaşam konforunu düzeltmek hedeflenir.

Bu hedef doğrultusunda hastanın ağzından mide yoluyla gerçekleştirilen endoskopi ile safra yoluna geçişi sağlayan bir boru konulur. Karın cildinden karaciğer içi safra yollarına bir iğne aracılığı ile konulan kateter ile safranın dışarı atılması, ağrıların giderilmesi, onikiparmak bağırsağındaki tıkanıklıkları gidermek gibi yöntemler kullanılır.

  • Cerrahi Tedavi
  • Radyasyon Tedavisi
  • Kemoterapi, Pankreas Kanserinde kullanılan tedavi metotlarıdır.
Onkolojik Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Onkolojik Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Doktorlar güncelleniyor.

Diğer Onkolojik Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Onkolojik Cerrahi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler