Anasayfa Medya Duyurular Doç.Dr.Derviş Mansuri Yılmaz Hocamıza Hastasından Teşekkür

Doç.Dr.Derviş Mansuri Yılmaz Hocamıza Hastasından Teşekkür

Servikal Disk Hernisi (Boyun Fıtığı ) ameliyatını Mikrocerrahi yöntemle ameliyat yaptığı hastasından iÇten bir teşekkür..

Bu tedavi yaklaşımında genellikle boynun sağ tarafı kullanılır. 4-5 cm’lik yatay kesi yapılması ardından ciltaltı dokusu, onun hemen altındaki yüzeyel kas tabakası geÇilir ve boyun kasları arasından şah damarı görülene kadar ilerlenir. Omurgaya ulaşmak iÇin özel ekartörlerle şah damarı dış tarafa, yemek ve soluk borusu iÇ tarafa alınarak boyun omurgası ön kısmına ulaşılır. Ameliyat yapılacak omurlar arasını saptamak iÇin ameliyat sırasında röntgen Çekilir ve ameliyat yeri teyit edilir. Ardından ekartörler yerleştirilir. Ameliyatın bu aşamadan sonrası mikroskop altında yapılan mikrodiskektomi işlemidir. Servikal disk hernisi sıklıkla boyun ağrısının eşlik ettiği, kola yayılan ağrı, kollarda uyuşma yanında duyu, motor ve refleks değişikliklerin bulunduğu ve radikülopati olarak adlandırılan tabloya neden olur. Hastaların yaklaşık dörtte birlik kısmında ise omurilikte yapısal değişikliklerin de geliştiği myelopati ortaya Çıkabilir. Bu durum kol ve bacaklarda kuvvetsizlik, duyu kayıpları, yürümede güÇlük gibi omurilik hasarı bulguları ile kendini gösterir.

Sizinde boyun fıtığınız ve buna eşlik eden ağrılarınız varsa mikrocerrahi yöntemle ameliyat olabilir hızlı şekilde günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz..

Sosyal Medyada Paylaş
Benzer Duyurular
Online İşlemler