Anasayfa Tıbbi Birimler Genel Cerrahi Hemoroidektomi Ameliyatları
Hemoroidektomi Ameliyatları

Hemoroidektomi Ameliyatları

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid, rektum ve makat çevresindeki damarların şişip toplanarak dışarıya doğru sarkmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Toplumda basur veya mayasıl olarak da adlandırılmaktır. Yaşam kalitesini düşüren hemorid, dışkılamada zorlanma, ıkınma ve kabızlık problemi sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde hemoroit tedavisinde en çok kullanılan yöntemler lazer ve cerrahi yöntemdir.

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de ortaya çıkmasında bazı faktörler etkilidir. Bunlar;

  • Kronik kabızlık ve ishal
  • Sürekli oturur vaziyette zaman geçirmek
  • Hamilelik
  • Yaş ilerlemesi
  • Bisiklet sürmek gibi spor aktiviteleri
  • Egzersizden uzak yaşam
  • Aşırı alkol veya baharat tüketimi
  • Genetik yatkınlıktır.

Hemoroidektomi Nedir?

Hemoroidektomi ise ilerlemiş hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan yönteme denilmektedir. Amaç, makatta oluşan damar yumaklarını ortadan kaldırmaktır. Daha çok üçüncü ve dördüncü evre hemoroid döneminde tercih edilmektedir. Hemoroidektomi ameliyatları açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılır. İlerlemiş hemoroid vakalarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Hemoroidektomi Nasıl Yapılır?

Hasta lokal veya genel anestezi altına alındıktan sonra makatta oluşan damarlar açık veya kapalı ameliyatla alınır. Hemroidektomi tedavisi, lazerle hemoroid tedavisi gibi avantajlıdır. İyileşme süreci kısa, ağrı ve sızısı azdır. Hasta kısa sürede iyileşip normal hayatına dönebilmektedir.

Hemoroidektomi Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Hemoroidektomi tedavisi sonrasında hasta çoğu zaman 10 gün gibi bir sürede iyileşip normal hayatına devam edebilmektedir. Ancak genel olarak iyileşme 6 hafta ile 2 ay arasında değişmektedir.

Genel Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Genel Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genel Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler