Anasayfa Tıbbi Birimler Genel Cerrahi Parsiyel Mastektomi
Parsiyel Mastektomi

Parsiyel Mastektomi

Mastektomi Nedir?

Meme kanseri tedavisinde meme dokusunun tamamına yakının alındığı ameliyat şeklinde denilmektedir.

Parsiyel Mastektomi Nedir?

Parsiyel mastektomi, meme koruyucu cerrahi işlemlerinden biridir. Meme kanseri ameliyatlarında, kanserli dokunun normal doku ile birlikte çıkarılması işlemine denilmektedir. Meme koruyucu cerrahi çerçevesinde kanser hücrelerinin lenf sistemine girip girmediğini anlamak için koltukaltındaki lenf bezleri alınır. Parsiyel mastektomi işlemi sonrası meme dokusunda kalmış olması kanser hücrelerini yok etmek için radyoterapi de uygulanır.

Meme koruyucu cerrahi ile vücut bütünlüğünün bozulmasının da önüne geçilmiş olur. Vücut bütünlüğünün korunması ise meme ve tümör boyutuna bağlıdır. Meme küçük, tümör büyükse tatminkar bir sonuç alınmayabilir ancak meme büyük tümör küçükse daha iyi bir görüntü elde edilecektir. Tümörün büyük olması durumlarında kemoterapi uygulamalarıyla tümörün küçültülmesi amaçlanır.

Korucu tedavi uygulamalarına rağmen tümör tekrarlıyorsa mastektomi önerilmektedir.

Parsiyel Mastektomi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  • Erken ve ileri evre meme kanseri tedavisinde
  • Birinci derece akrabalarında meme kanseri hikâyesi olan, meme kanserine yakalanma riski yüksek kişilerdin önleyici tedavisinde
  • Paget hastalığında
  • İnflamatuar meme kanseri durumlarında tercih edilmektedir.
Genel Cerrahi Birim Doktorları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nde görev yapan alanında uzman, deneyimli Genel Cerrahi birim doktorlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Diğer Genel Cerrahi Hastalıkları

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Genel Cerrahi Birimi’nde hizmet verilen diğer hastalıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Online İşlemler