Guatr Ameliyatı

 

Guatr’ın bir çok türü olduğunu hatırlamak gerekir. Guatr’ın çoğunluğunda ameliyata gerek olmasa da bazı guatr türlerinde ameliyat zorunludur. Özellikle, tiroid kanseri olduğu bilinen tiroid nodüllerinde ameliyat tedavinin birinci aşamasıdır. Ayrıca, kanser olmayan bazı nodüllerde de ameliyat gerekebilir.

Her guatr ve her tiroid nodülü ameliyat edilmez. Guatr hastasının tetkiki sırasında iğne biyopsisi yapıldıktan sonra patolojik olarak kanser saptanınca hastanın gecikmeden ameliyat edilmesi şarttır. Ameliyattan sonra ise kanserin ikinci aşaması olan hastanede yatırarak yüksek doz radyoaktif iyot tedavisi yapılır.

Hiç bir nodül, biyopsi ile kanser saptanmadıkça ultrasonografi, dopler veya sintigrafi ile kanser tanısı konulmaz, hastaya “nodülünün kanser riski çok yüksek” denilmez.

Ameliyattan önce, hastanın tiroid ile ilgili bütün kan tahlilleri, tiroid ultrasonografisi, tiroid sintigrafisi ve iğne biyopsisi yapılır. Tiroid hastalığı tam ve eksiksiz olarak tetkik edilip kesin tanı konulur, tedavinin ameliyatsız olarak ilaçlarla mı yoksa ameliyatla mı yapılacağına karar verilip hastaya gerekli açıklamalar yapılır.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis